Що почитати новоспеченим / майбутнім / досвідченим батькам

Ми відносно недавно стали батьками, та за останніх 1,5 роки я прочитала більше 20 книг на цю тему. Знаючи мою любов до заглиблення в тему, до мене вже неодноразово звертались знайомі та друзі за порадою що почитати про виховання та догляд за дитиною. Ось ділюсь з вами, діліться з тими, кому це буде доречно.

Далі розкажу коротко про основні теми та про кожну з книг, чому їх варто почитати, на що звернути увагу, а на що не треба. Перелік книг актуальний для батьків дітей віком до 15 років.

Поїхали!

Про побут та фізіологічні потреби дитини

З цього розділу на час своєї вагітності я знайшла буквально 1 книжку – Комаровського. Саме тому я вирішила писати серію статтей на цю тему (можете знайти їх в цьому блозі), а також на теми вагітності і всіх побутових питань, з якими буду стикатись. Книга Комаровського допомогла зняти перший страх «я не знаю що робити». Пізніше, я надибала книги Трейсі Хогг, а ще пізніше – вийшли книги Лізи Мока та Олі Фреймут, які, по змісту, ніби вирішують це питання. Я їх ще не читала, але планую, оскільки до тепер ще не знайшла єдиного вичерпного джерела інформації про все, що стосується побуту дитини. Якщо ці книги не змінять моєї думки, то таки сяду і напишу свою енциклопедію для новоспечних батьків. 

 • Є. Комаровський – 365 советов на 1 год жизни вашего ребенка. Незважаючи на те, що книга дуже нелогічно і навіть хаотично побудована, у ній є відповіді на 365 практичних запитань, пов’язаних з дитиною – від «як має спати маля», «чи можна летіти у літаку з немовлям», «чи можна немовляті на сонце» і до вакцинації. Ця книга зняла у мене відчуття тривоги, що я не буду знати, що робити з дитям. В ній є деякі дивні рекомендації, які не варто приймати на віру. Наприклад, починати купати дитя при температурі 32-34 градуси і доходити до 24. Спробуйте самі покупатись при температурі нижчій температури тіла, як вам це спободається. Та все ж, рекомендую прочитати її, оскільки в ній багато корисних порад без «старої школи педіатрії». Завжди тримайте голову включеною і не приймайте все на віру. Я знайшла у нього ще одну книгу і мені здається вона буде кориснішою і легшою в сприйнятті за рахунок більш логічної побудови: Є. Комаровський – Начало жизни вашего ребенка. Можна і її взяти.
 • Трейсі Хогг – Чого хоче ваш малюк. Американська няня, яка винайшла свій спосіб навчання немовлят самостійному записанню. У книзі досить гарно розписано про ритм дня, про типи немовлят, про звуки, якими спілкуються дітки перший час, як їх розрізняти і багато всього іншого. Ви однозначно знайдете там багато відповідей на свої запитання. Що стосується її жостких рекомендацій по навчанню немовлят самостійному засипанню – я їх не приймаю. Ну не можу я так. Вам теж не обов’язково, якщо душа не приймає. Доповнює цю книгу гарно її друга книга «Секреты высыпающейся мамы». Рекомендую брати книгу в російському перекладі, оскільки українське видання, попри немалу ціну, – абсолютно неякісно перекладено та видано.
 • Ксенія Соловей – Грудне вигодовування. Практична книга про все навколо грудного вигодовування. Легко читається, є рекомендації з приводу різних ситуацій, харчування мами, поз для вигодовування, що робити у випадку хвороби ітд. Якщо у вас не буде лекції по грудному вигодовуванню – ця книга дасть вичерпну інформацію на цю тему без старих, затертих, і навіть шкідливих стереотипів на кшталт «обов’язкового зціджування», «розробки грудей», «допоювання» ітд. Грудне вигодовування – це приємний процес для мами і дитини. Все що виходить за ці межі – в бан!
 • Elizabeth Pantley – The no cry sleep solution. Хороша книга про сон немовлят. Не знайшла в перекладі, тому тим, хто зможе читати англійською – буде дуже доречною. В книзі якісно описано особливості дитячого сну, а також м’які методи в налагоджені сну для тих, в кого є в цьому необхідність. І так, ми не вміємо спати всю ніч з народження. Це набутий навик. Рекомендую до прочитання кожному. Я знайшла її в неті у вільному доступі. Якщо не знайдете – пишіть, поділюсь.
 • Ліза Мока – Пологи просто, Оля Фреймут – Немовля. Інструкція з догляду. Ось ці дві книги, які я знайшла вже з доцею на руках. По змісту вони виглядають досить практично орієнтованими, та я їх ще не читала, щоб скласти свою думку про те, наскільки там адекватна та корисна інформація. І все ж, думаю в цих книгах теж буде багато відповідей на запитання. І навіть якщо не на всі, то впевненості в собі добавиться.

Про виховання

 • Людмила Петрановська – Таємна опора. Книга, яку повинен прочитати кожен. Обов’язково! Надзвичайно цікава та корисна книга про емоційний зв’язок у житті дитини. Як формується прив’язаність, яка її роль на перших і подальших етапах ваших відносин з малям. Книга поділена за віковими періодами до 15 років + між ними є періоди криз, які теж детально описані + є практичні рекомендації, як в них себе вести. Якщо ви можете купити 1 єдину книгу з дитячого виховання – візьміть цю.
 • Анна Бикова – Самостійна дитина. Популярна концепція вже відомого дитячого психолога і блогера Анни Бикової. Мені дуже подобається вся серія її книжок та сам підхід. Легко читається, повна гарних прикладів, рекомендацій та добрих порад для всіх, хто не хоче бути мамою «гіперопікункою», яка розчиняється у своїх дітях і цим лише їм шкодить.
 • Анна Бикова – Секрети спокою «лінивої мами». Друга книга з цієї ж серії. Більше орієнтована на те, як зберегти себе цілісною у новий і нелегкий період вашого життя – батьківство. Рекомендовано для прочитання як мабутнім мамам, так і татам. Наш тато їх теж читав і дуже схвально відгукувався про них.
 • По Бронсон – Батьки в шоці. Книга, яка розбиває багато стереотипів та рекомендацій з виховання, на кшталт “завжди треба хвалити дитину – це додає їй впевненості в собі”. Корисно почитати, щоб освіжити голову, тримати її включеною та слухати серце при вихованні дитини.
 • Річард Темплар – Правила батьківства. Дотепна книга, в якій автор дає 109 порад для щасливого батьківства і щасливого дитинства. Однією з порад є така: ви не зобов’язані дотримуватись кожної поради, яку вам дають (і цієї зокрема). Містить багато практичних рекомендацій та прикладів, що дозволяє відноситись до батьківства просто і одночасно відповідально, розуміти як балансувати на грані строгості та ніжності, щоб виховати щасливих і впевнених в собі дітей. Налаштує вас на правильний лад зі здоровим глуздом – без надмірного залякування і гіпервідповідальності, а навпаки – отримуючи задоволення у цьому непростому, проте такому неймовірному досвіді батьківства.

Особливо важливо для батьків дівчаток

 • Чимаманда Нгозі Адічі – Люба Іджеавеле. Книга африканської письменниці, яка підіймає важливе питання гендерної, расової та будь-якої іншої рівності. Важливо прочитати не тільки батькам дівчаток, а й батькам хлопчиків, щоб уникнути сучасних зумовлювань як по відношенню до дівчаток, так і хлопчиків. Коротка, легка в прочитанні та важлива книга. Не пропустіть. Більше про цю книгу я написала тут
 • Пег Стрип – Нелюбимая дочь – ця книга є обов’язковим прочитанням для батьків дівчаток. Вона вчить від противного – як не треба робити. Це інколи набагато важливіша порада, ніж що робити (як каже Н. Талеб і я з ним згодна). Мене ця книга настільки вразила, що я написала про неї окремий відгук ось тут

Про розвиток

Для мене, всі книги про ранній розвиток є літературою для інформації. Моє відношення до цього питання наступне: у кожної дитини свій власний темп і особливості розвитку, які потрібно прийняти і не «розвивати дитину зі всіх сил». Хтось сяде в 5 місяців, хтось в 8 – жодне немовля не є кращим чи гіршим від цього. Тому, будь ласка, перестаньте очікувати щось від ваших дітей і просто допомагайте їм та підтримуйте їх. Немає куди спішити. Все завжди у свій час. А книги – для інформації, щоб допомагати ти підтримувати  якісно та ефективно.

 • Глен Доман – Гармонічний розвиток дитини. Автор однієї із найвідоміших методик раннього розвитку дитини. Надзвичайно популярні карточки Домана (вам теж знадобляться), які є інструментом інтелектуального розвитку діток. Ця книга орієнтована на фізіологічний розвиток. В ній ви знайдете опис системи та багато корисних вправ для фізичного розвитку. Ще раз наголошую – це для інформації, а не чітка директивна для щоденних занять хоче чи не хоче дитя.
 • Монтессорі – 100 занятий с малышом дома. Друга з найвідоміших методик розвитку дітей. Книга орієнтована на дітей віком від 2-х років. Для немовлят там досить мало вправ, проте для старших є багато цікавого. У мене вона поки чекає свого часу.
 • Джон Медіна – Правила розвитку мозку дитини. Надзвичайно цікава та корисна книга. Обов’язково почитайте. Перший розділ присвячений етапу вагітності, в якому розкрито багато цікавого про харчування, поведінку та етапи розвитку маляти в утробі. Крім того, книга містить багато практичних і науково обґрунтованих порад як виховати щасливу дитину – від вагітності, стосунків батьків і аж до формування розумної, моральної і щасливої дитини.
 • Анна Бикова – Завдання для розвитку. Книга орієнтована на дітей від 1 року, проте я почала її читати зараз, коли нам ще 10 місяців. Бачу, що в ній є корисні підказки, які я можу застосовувати вже зараз. Люблю її книжки і буду перечиткувати ще раз.
 • Деніел Сігел – Секрети мозку. Дуже корисна та цікава книга, яка розповідає про етапи розвитку мозку та методики, які є дієвими для даного етапу розвитку дитини. Багато практичних вправ та рекомендацій. Не перегукується з книжкою Джона Медіни, тому обидві буде цікаво та корисно почитати.

Про психологічні етапи розвитку та кризи

 • Деніел Сігел – Досить істерик. Книга розповідає про авторську методику роботи з істериками та кризвами у дітей, які грунтуються на встановленні зв’язку та переорієнтуванні. Дуже цікава та близька мені концепція.
 • Мадлен Дені – Управління гнівом. Книга дає конкретні інструкції що робити в кожному з кризових періодів 1-3 роки, 3-6 років та 6-10 років. Коротко описані особливості кризових періодів та як з ними справлятись.
 • Гордон Ньюфельд, Габор Мате – Тримайтеся за своїх дітей. Засновник теорії прив’язаності. Книга, яку я лише почала читати, проте вона мені вже сподобалась.
 • Светлана Роз – Практическое ребенковеденье. Книга психолога, яка має досить цікаві погляд на багато практичних аспектів, пов’язаних з вихованням дитини. Я такого не зустрічала в жодній з книг, які читала. Рекомендую. Багато корисних практичних порад навколо побутово- психологічних питань.
 • Решту книг, які ще не прочитала на цю та інші теми, писатиму в списку на прочитання (в плані)

Додаткова література для натхнення / розширення кругозору:

 1. Памела Дракерман – Французьке виховання. Розкаже про французький підхід до заведення та виховання дітей. Він ґрунтується на тому, що діти є частиною сім’ї, а не її центром. Цікавий погляд, який відображає потребу в саморелізації жінки поза межами сім’ї і враховує те, що заведення дітей має вплив на життя сім’ї та кожного її члена. Проте мені особисто він не підходить (я прихильник підходу Петрановської)
 2. Еріх Фромм – Мистецтво Любити. Книга розказує про теорію та практику любові. Філософ описує не лише глибоку сутність любові, як дії, а й відображає її різну – братську любов, любов між чоловіком та жінкою, материнську любов, батьківську любов, любов до себе, любов до Бога. У книзі є приклади «нездорової» любові, її прояви та наслідки, які вона має на особистість та відносини. Завершується книга «практикою любові», що точно окреслює ключові кроки в мистецтві реалізації любові.
 3. Януш Корчак – Як любити дитину. Книга польського педіатра та дитячого психолога не схожа на жодну іншу книгу з дитячого виховання. Вона ставить багато запитань, і не дає конкретних відповідей, а швидше заставляє аналізувати та мислити, а не вірити безапеляційно в шаблонні заготовки. Кожна дитина – це неповторна особистість, індивідуальний досвід та унікальний шлях, що робить кожне батьківство унікальним та нешаблонним.
 4. Ли Керрол – Дети индигоцікава книга для альтернативного погляду на виховання незвичайних дітей та їх роль у світі. Вона змушує дивитись на дітей як на чудових обдарованих і надзвичайних повноцінних людей, а не недо-дорослих, що не мають права голосу. Вважається, що 95% дітей, які приходять в цей світ – обдаровані (тобто Індиго), але у зв’язку з неправильним вихованням та під впливом системи навчання – втрачають свої обдарованості.
 5. Вікторія Горбунова – Виховання без травмування. Ще одна цікава книга дитячого психолога варта прочитання.

В плані

Це книги, які я ще не встигла прочитати. Можливо комусь відгукнеться щось раніше. 

 • Юлія Гіппенрейтер – Спілкуватись з дитиною. Як (книга російського психолога і педагога, основою концепції спілкування з дитиною якої є гуманізм та розуміння, а не авторитаризм і примус)
 • Анна Бикова – Як подружити дітей з емоціями (актуально для дітей віком від 2-2,5 років)
 • Тоні Вагнер – Мистецтво навчати (зараз особливо актуально для всіх, хто допомагає дітям вчитись дома)
 • Мері Шрі Курсінка – Виховання надзвичайної дитини (книга, яка допоможе впоратись з надто активними, чутливими, наполеглими та емоційними дітьми)
 • Франсуаза Дольто – Боротьба за дитину ( класик французької дитячої психіатрії)
 • Джулі Ліпкот-Гаймс – Як виховати дорослого (книга про шкоду гіперопіки та як її уникнути)
 • Емі Чуа, Джед Рубенфельд – Три сили (про американську систему навчання і суспільства)
 • Еріка Райшер – Супербатьки (75 простих, та надзвичайно ефективних правил та порад стосовно виховання дітей)
 • Людмила Петрановська – Якщо з дитиною складно
 • Адель Фабер, Єлейн Мазлиш – Как говорить, чтобы дети слушали и как слушали, чтобы дети говорили
 • Ольга Писарик – Привязанность. Жизненно важная связь.

P.S.: Дорогі майбутні /новоспечені / досвідчені батьки. Будь ласка, не очікуйте, не плануйте і не намагайтесь бігти поперед часу. Кожне дитя – унікальне та неймовірне. Дозвольте йому відкритись у власному темпі та всій красі. А всі очікування соціуму чи власні нездійснені мрії – викиньте. Відкрите серце, труботлива душа, уважний розум та безмежна любов – це ваші опори у цій нелегкій та такій цікавій справі. Лише так в нас точно все вийде якнайкраще!

Будьте здорові!

3 thoughts on “Що почитати новоспеченим / майбутнім / досвідченим батькам

Add yours

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d блогерам подобається це: