Вагітність без стереотипів (2 триместр)

Перша стаття про те, як правильно підготуватись до вагітності – тут

Про 1 триместр – тут

А сьогодні розкажу про 2-й триместр.

2-й триместр – чудовий період, оскільки організм адаптувався до нового стану, ви почуватиметесь краще, ніж у 1 триместрі, тіло ще не важке і «велике», тому можна продовжувати активно займатись звичними справами, спортом та помаленьку готуватись до зустрічі з дитям.

На початок 2-го триместру ви пройдете перше серйозне УЗД, на якому буде гарно видно маля. І навіть якщо голова ще до кінця не вірила в це, після цього повірить. 

Що відбувається у 2 триместрі?

 • Фізіологічні зміни

Малюк

Протягом усього другого триместру спостерігається швидкісний ріст маляти, формується кора головного мозку, завершується формування клітин, які відповідають за смак, дотик і нюх; інтенсивно поділяються нервові клітини; починають свою роботу жовчний міхур, шлунок і кишківник; закінчується формування всіх органів і систем. Малюк починає активно спілкуватися з мамою за допомогою рухів, а на УЗД можна бачити, як дитина смокче палець або торкається до пуповини. (джерело

Животик

Оскільки дитя ще зовсім маленьке, а місця у нього досить, ви не будете відчувати перший час ніяких змін.

З часом животик почне округлюватись та збільшуватись. До початку 6-го місяця ці зміни будуть практично непомітними і ви зможете добре їх маскувати трішки вільнішим одягом. 

Бедра

У вас будуть розширюватись бедра. Вони також готуються до того, щоб голівка дитинки змогла пройти. Джинси та тісний одяг ви в цей час носити не будете, та й зміни відбуватимуться поступово, з місяця в місяць, тому і помітити буде складно. Фізіологічно ніякого дискомфорту не буде. В цей час виділяється якийсь гормон для «розм’ягчування кісток». Все для того, аби бедрові кістки розходились на потрібну відстань. Не лякайтесь, це не значить, що вони стають м’якими, просто м’якшими, ніж зазвичай. Тому з фізичними навантаженнями слід продовжувати бути уважними, щоб не завдати собі шкоди.

Груди

У кожної жінки груди в цей час поводяться по-своєму. У когось починають збільшуватись ще у 1-му триместрі, у когось болять, у когось то болять, то не болять, у когось стають чутливішими, хтось нічого особливого не відчуває. 

Груди готуються до вигодовування. Вони збільшаться на 1-2 розміри. У декого на 3. Зміняться соски та ореоли – також збільшаться (з 30мм до 50мм) та потемнішають (темно-червоний або коричневий відтінок).

Цікавий факт: система альвеол (внутрішні структури, в яких виробляється та накопичується молоко) розвивається у нас вже під час вагітності завдяки прогестерону та естрогену. Ми з нею народжуємось, але вона абсолютно нерозвинена. За рахунок того, що альвеоли під час вагітності розвиваються, збільшуються груди. Згодом, коли починає вироблятись молозиво – груди будуть наповнюватись ним і ще збільшаться, але про це пізніше.

Варто подумати про нову нижню білизну. Подбайте про те, щоб вам було комфортно і ніде (ні в грудях, ні в бедрах) не тиснуло, адже кров та рідини в організмі повинні циркулювати вільно, щоб ви та маля себе добре почували.

Розтяжки, бандажі та спеціальні креми

У мене їх не було. Набрала я під час вагітності близько 15 кг, та й доця у нас немаленька виявилась (3680г). Для мого зросту та ваги – це абсолютно нормально, я навіть могла добирати ще до 17 кг (про вагу розкажу у 3-у триместрі). Мастилась кремом коли хотіла і то більше заради ароматерапії, ніж для профілактики розтяжок.

Та всеодно залишу тут трошки інформації задля того, щоб ви були в курсі що це і що з ними робити.

Розтяжки з’являються в результаті розтягування шкіри. Це особливо ймовірно, коли відбувається збільшення кортизону (гормону стресу)

До випадків, за яких зазвичай трапляються розтяжки, належаль збільшення ваги (у вигляді жиру і/або м’язів), вагітність і ін.

Розтяжкам сприяє ряд додаткових факторів: одне дослідження 324-ох жінок, які щойно народили, показало, що низький материнський вік, високий індекс маси тіла, збільшення ваги на понад 15 кг і більша маса тіла новонароджених незалежно один від одного корелюють з виникненням стрій (інша назва розтяжок)

Систематичний огляд не знайшов доказів того, що креми й олії допомагають запобігти чи зменшити розтяжки в період вагітності. Докази впливу лікування задля зменшення вигляду шрамів після вагітності обмежені. (джерело

Як бачимо, стрес впливає і на розтяжки. Тому зберігаємо спокій, дівчата. Якщо хочеться і спокійніше для душі – мастимось оливковою олією, улюбленими кремами, не переїдаємо і розтяжки оминуть вас стороною, якщо з епідермісом все більш-менше ок з клінічної точки зору.

 • Рухи

Десь на 14-18 тижні ви відчуєте перші рухи немовляти. Це схоже на легку вібрацію в районі живота. Може чимось нагадувати рух газиків в кишечнику. Частота та інтенсивність цих рухів буде наростати аж до 8-9 місяця. Там навпаки – трошки зменшуватиметься, бо місця маляті стає все менше і менше.

 • Їжа

Їсти більше та щось інше, ніж у 1-му триместрі ви не будете. Режим та потрібні об’єми споживання їжі повинні виробитись за 1-ий триместр. 

Ні на які експериметри мене не тягнуло.

Надзвичайно важливо харчуватись збалансовано та повноцінно, вживати достатню кількість води та напоїв, адже все, що ви їстимете стане будівельним матеріалом для немовляти. Тож нехай це буде якісна, комплексна та корисна їжа!

Більш детально про їжу, заборони та режими харчування у першому триместрі тут.

 • Сон

В 2-му триместрі ви починаєте себе почувати краще – більш енергійно. Організм адаптувався, тому будете лягати не так рано. Проте, будуть періоди, коли буде хотітись – не відмовляйте собі у цьому. 

Як спати? 

Багато лікарів говорять, що потрібно спати лише на лівому боці. 

Під час вагітності краще не спати на правому боці, щоб уникнути погіршення кровообігу, а відтак, запаморочень, внаслідок здавлення великої порожнистої вени. (джерело)

У мене ж навпаки було – я не могла спати на лівому боці аж до 8-9 місяця, а набагато краще спала на правому боці.

Коли ми спимо на спині – можемо перетискати маткою певні вени, які несуть кров назад до серця. 

На животі не можна спати, адже він росте.  

Для тих, хто любить спати на животі, треба вже в 1-му триместрі шукати нові приємні пози для сну. 

І це не значить, що ви будете всю ніч спати на одному боці. Будете крутитись і можна навіть трошки на спині поспати чи на іншому боці, щоб розслабити м’язи. Недовго. Головне слухайте себе і свій організм і все буде гаразд. 

 • Догляд за собою

Є стереотип, що під час вагітності не можна стригтись, фарбувати волосся, покриваті нігті лаком, користуватись косметикою, а засоби по догляду за тілом повинні бути екологічними та безпечними. Насправді все, що йде на користь мамі, йде на користь дитинці. Якщо мама почуває себе щасливою від того, що вона красива і доглянута – то це тільки на користь маляті, оскільки тіло генеруватиме позитивні емоції та гармон щастя. Тому стрижіться, фарбуйтесь, робіть манікюр та педикюр, користуйтесь косметикою – так ви будете чудово виглядати, чудово себе почувати і перебувати в гармонії. Я так і робила. Якщо дуже переживаєте за те, щоб маля не отримувало через шкіру погані хімічні сполуки із засобів для вмивання – подбайте про гель для душу. 

Я, наприклад, перейшла на Органічний гель для душу Biofarma Soul Tree (ось цей). Мені дуже подобалась і консистенція, і запах, і шкіра не сушилась.

 • Душ чи ванна?

Ще одне важливе питання. Справа в тому, що не рекомендується приймати гарячу ванну, ще й категорично заборонено на ранніх етапах, оскільки вона може стимулювати викидень. Я не дуже люблю ванну, я людина душу, тому це питання для мене не було настільки критичним. Для тих, для кого це критично, рекомендую придбати новий гель для душу, щоб полюбити душ і добавити собі позитивних емоцій в цьому процесі. Сконцентруватись на легкому масажі, який він робить тілу і не зациклюватись на тому, що не можна. Думайте про те, що оберігаєте себе та немовля. Це тимчасова міра.

Дискоморт

 • Спина

Ближче до кінця 2-го триместру почне тягнути спина, а животик захоче спати на подушці. Щоб забезпечити собі більше комфорту купіть спеціальні трусики для вагітних, які рівномірно розприділять навантаження на бедра і спину та гарно підтримують. Мені такі допомагали аж до 9-го місяця, коли довелось переходити вже на більш важку артилерію – пояс для вагітних.

В трусах-бандажі можна ходити цілий день, сидіти, стояти, займатись спортом – вони не тиснуть і дуже комфортні, на відміну від пояса, який має більш жорстку основу і тисне при сидінні. Проте пояс стає незамінним на пізніх періодах та в ситуаціях прогулянок, при потребі довго перебувати вертикально – тут він забезпечує потрібну підтримку животу та спині.

Трусики – такого типу 

Пояс (бандаж для вагітних) – такого типу

Рекомендую обирати бежевого кольору, адже їх не буде видно ні в літній, ні в зимовий період.

 • Сечовиділення

Збільшення матки починає мати певні наслідки – ви частіше будете ходити в туалет як вдень, так і вночі. Незважаючи на це, не варто обмежувати споживання води та напоїв, оскільки кількість рідини, яка циркулює в організмі матері надзвичайно важлива для формування плоду та його росту. Об’єм крові в організмі матері під час вагітності збільшується на 1,5 літри з 4 л до 5-6 л. Тому пити, пити, в туалет бігати і знову пити-пити.

 • Сон

Тепер ви будете займати трошки більше місця в ліжку, ніж раніше. Враховуючи те, що вам можна спати лише на бочках, а животику потрібна подушка – ваш партнер повинен з турботою сприйняти те, що вас вже 3-є в ліжку:).

Так, є спеціальні подушки для вагітних. Проте, я не належу до тих, хто повинен скупити всі спеціальні аксесуари. Я спробувала використати підручний матеріал – і це прекрасно спрацювало. 

Я обкладалась двома подушками – одна під животик, друга зі спини. Коли переверталась на другий бік не треба було тягнути подушку за собою (а вночі, під ковдрою, це не дуже прикольно, ще й з животом), а можна одразу лягати на другу.

 • Підйом

Підійматись з лежачого положення вам можна тепер лише перекочуючись на бік та впираючись у руку. Як після Шавасани (для йожиків). Тепер це ваш основний метод підйому, оскільки задіювання пресу створює тиск на матку, що викликає дискоморт не лише у немовляти, а й у вас.

 • Лікар

Ваш лікар призначить комплексне обслідування організму, щоб вивчити ваш організм та зрозуміти в якому середовищі розвитку перебуває маля.

Типове відвідування до 8-го місяця – раз на місяць для контролю об’єму росту живота, вашої ваги, тиску, температури тіла та стуку серця немовляти.

З 20-го тижня призначать додаткові вітаміни та мікроелементи – Кальцій, Магній, Цинк в доповнення до Фолієвої кислоти з йодом, яка приймається з початку вагітності і до закінчення вигодовування. Це заради того, аби дитинка отримувала потрібні мікроелементи та розвивалась правильно. Фолієва кислова відповідає за правильне формування мозку та нервової системи дитини, а її нестача приводить до різних патологій у цих системах. Тому краще попийте.

В 2-му триместрі у вас буде 2 УЗД (крім того, яке буде досліджувати ваші внутрішні органи) – в 16/18-ий тиждень та 21/22-ий тиждень.

У 18 тижнів для унеможливлення грубих пороків розвитку. До того, ж на строку 16-18 тижнів ви здасте кров на біохімічні аналізи на виявлення аномалій розвитку плода.

У 21-22-ий тиждень розглядається анатомічна будова всіх органів і систем плода. Відкидаються пороки розвитку в 5-и системах організму та найбільш важливих системах – це центральна нервова система і серцево-судина системи. (джерело )

 • Стать дитини

В цьому триместрі вам повідомлять стать дитини, якщо захочете дізнатись. Коли саме повідомлять залежить від розміщення плоду під час діагностики. У нас при першій діагностиці складно було ідентифікувати. Інколи буває чітко видно, інколи ні. В будь-якому випадку, до початку 3 триместру, ви вже будете точно знати які імена підбирати – дівчачі чи хлопчачі.

 • Починайте готуватись стати батьками

У пологовому будинку, який ми обрали були курси молодих батьків – 5 трьохгодинних лекцій лікарів на різні теми – від змін у організмі матері, перебігу пологів, ролі батька у вагітності та пологах і до грудного вигодовування. Дуже рекомендую для відвідування. Якщо при пологовому, який ви оберете такого не буде, можна знайти інші платні курси – повірте, це буде варте витрачених грошей. Ви зможете задати різні запитання досвідченим лікарям та фахівцям і будете розуміти що буде відбуватись з вашим тілом, як діяти під час пологів, на що звертати увагу при догляді за маляткому у перший місяць ітд. 

Що робити у 2 триместрі?

 • уникати стресу (!!!)
 • продовжувати займатись спортом
 • достатньо відпочивати
 • читати тематичну літературу
 • почати ходити на курси молодих батьків
 • скласти шорт-лист імен для маляти, щоб мати можливість пожити з ними і відчути – яке саме ім’я вашої крихітки.

Що почитати:

 • Людмила Петрановська – Таємна опора. Надзвичайно цікава та корисна книга про емоційний зв’язок у житті дитини. Як формується прив’язаність, яка її роль на перших і подальших етапах ваших відносин з малям. Книга поділена за віковими періодами до 15 років + між ними є періоди криз, які теж детально описані та практичні рекомендації, як в них себе вести. Якщо ви зможете купити 1 єдину книгу з дитячого виховання – візьміть цю.
 • Ксенія Соловей – Грудне вигодовування. Практична книга про все навколо грудного вигодовування. Легко читається, є рекомендації з приводу різних ситуацій, харчування мами, поз для вигодовування, що робити у випадку хвороби ітд. Якщо у вас не буде лекції по грудному вигодовуванню – ця книга дасть вичерпну інформацію на цю тему без старих, затертих, і навіть шкідливих стереотипів на кшталт «обов’язкового зціджування», «розробки грудей», «допоювання» ітд. Грудне вигодовування – це приємний процес для мами і дитини. Все що виходить за ці межі – неправильно!
 • Анна Бикова – Самостійна дитина. Як стати «лінивою мамою». Популярна концепція вже відомого дитячого психолога і блогера Анни Бикової. Мені дуже подобається вся серія її книжок та сам підхід. Легко читається, повна гарних прикладів, рекомендацій та добрих порад для всіх, хто не хоче бути мамою «гіперопікункою», яка розчиняється у своїх дітях і цим лише їм шкодить.
 • Анна Бикова – Секрети спокою «лінивої мами». Друга книга з цієї ж серії. Більше орієнтована на те, як зберегти себе цілісною у новий і нелегкий період вашого життя – «батьківство». Рекомендовано для прочитання як мабутнім мамам, так і татам. Наш тато їх теж читав і дуже схвально відгукувався про них.
 • Комаровський – 365 советов на 1 год жизни вашего ребенка. Незважаючи на те, що книга дуже нелогічно і навіть хаотично побудована, у ній є відповіді на 365 практичних запитань, пов’язаних з дитиною – від «як має спати маля», «чи можна летіти у літаку з немовлям», «чи можна немовляті на сонце» і до вакцинації. Ця книга зняла у мене відчуття тривоги, що я не буду знати, що робити з малям. В ній є деякі дивні рекомендації, які не варто приймати на віру – наприклад – починати купати дитя при температурі 32-34 градуси і доходити до 24. Можливо це і корисна порада з точки зору загартовування. Але якщо ви почнете купати дитя при такій температурі – то воно точно почне боятись води, бо вона холодна – спробуйте самі покупатись при такій температурі. Починати варто з 36,5-37,5 – все залежить від того, яка водичка більше підійде вашому маляті, а тоді вже, коли нормально все налагодиться, можна пробувати експериментувати і опускати температуру трошки нижче, добавляючи фізичну активність. Тому таки прочитайте її, там багато корисних порад без «старої школи педіатрії», але завжди тримайте голову включеною і не приймайте все на віру.

В наступній статті розкажу про 3-й триместр

Пишіть в коментарях свої запитання, щоб я обов’язково їх висвітлила.

Якщо цей матеріал був корисним та цікавим і ви чекатимете наступну статтю – тисніть ⭐️ подобається або пишіть в коментарях.

Та обов’язково поділіться з подругами, яким ця інформація буде корисною

Дівчатка-мами, розказуйте про власний досвід. Давайте разом нівелюємо всі страхи у майбутніх мам. 

Перша стаття про те, як правильно підготуватись до вагітності – тут

Про 1 триместр – тут

2 thoughts on “Вагітність без стереотипів (2 триместр)

Add yours

 1. Интересно описано… Я не очень помню этот период своих двух беременностей… Помню, что был небольшой дискомфорт во время сна и вставания. Одежду старалась подбирать помягче, о растяжках задумывалась, но ничего не делала, так как не видела серьезных изменений. Занималась гимнастикой для беременных, кушала в том же режиме, что в первый триместр. Вопрос роста груди и болезненных ощущений был очень актуален, соски стали очень чувствительными и болезненными. Я читала про роды, Комаровского про первый год жизни, продолжала перед сном смотреть природу под классическую музыку (удачная подборка)…
  Яркость тревожности снизилась, появилось легкое устойчивое напряжение. Расслабиться и получать удовольствие не очень получалось… Во второй беременности появилась доп задача – отучить старшую дочку висеть у мамы на руках, чтобы не нагружать живот…
  Приятный, относительно спокойный период моей беременности, который почти стерся из памяти…
  Dont warry, be happy! девиз беременности, даже, когда не очень получается…

  Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d блогерам подобається це: