Вагітність без стереотипів (1 триместр)

Перша стаття про те, що відбувається до 1 триместру – як підготуватись та завагітніти – тут

Перший триместр (1-12 тиждень)

Про вагітність дізнаються зазвичай на 5-8 тижні. У гінекологів є поняття акушерського терміну – він вираховується з дати останнього циклу. По ньому і йде основний відлік не зважаючи на те, що овуляція в середині циклу, і, здавалось би, реальний термін 3 тижні, а не 5, та рахується 5. Так буде лічитись до фінішу. З цим треба змиритись:)

Тому, дізнаєтесь ви про вагітність в середині 1 триместру, фактично, і залишається лиш половина.

Що ж там відбувається в 1-му триместрі?

Перший триместр вважається найважчим з погляду розвитку плода й найнебезпечнішим з погляду загрози викидня.

Протягом першого триместру розвиток ембріона проходить кілька етапів.

Для першого етапу характерним є самостійне розвинення й ділення зиготи без постійного контакту з клітинами тіла матері, і триває він перші 7-8 днів. У цей час ділення зиготи відбувається завдяки енергії, яка накопичилася в яйцеклітині. Завершується цей етап прикріпленням бластоцисти, що утворилася внаслідок дроблення зиготи, до стінки матки.

Другий етап триває наступні 7 тижнів вагітності, протягом яких починається формування основних тканин та органів. Майбутня дитина називається ембріоном.

І третій, завершальний етап триває до кінця вагітності, тобто до настання пологів. У цей період відбувається подальше формування й ріст органів, систем і тканин, а назва «ембріон» змінюється на «плід».

Малюк

Що ж формується в дитини впродовж перших трьох місяців внутрішньоутробного життя? Насамперед, це органи травлення, видільна й репродуктивна системи, ендокринні залози, печінка, нирки, відбувається будування плаценти та пуповини, розвивається мозок, кінцівки набувають форми, з’являються риси обличчя, формуються смакові рецептори.

(Джерело https://www.nestlebaby.com.ua/ua/i-trymestr-vagitnosti-etapy-formuvannya-plodu-harchuvannya-mamy-zminy-v-organizmi-prychyny-toksykozu )

 • Фізіологічні зміни

До кінця 1-го триместру ембріон повинен закріпитись на стінці матки, а тіло повинно створити для нього сприятливі умови. Тому перший триместр про те, щоб нове життя, яке зародилось, закріпилось і продовжило свій розвиток. На це націлені всі функції організму, що проявляється особливо помітно у зниженні імунітету та більшій втомлюваності – така собі застережна функція.

Спад імунітету потрібен також для того, щоб тіло не відштовхнуло чужорідний для нього білок – ембріон. Тому чіпляється все інше і організм не може так р’яно відбиватись. Так триває до кінця першого треместру. 

В цей час треба бути до себе турботливим та слухати свій організм. Хочеться спати – лягайте спати. Хочеться нічого не робити – не треба включати силу волі та «сильну жінку» і йти наперекір втомі. Для вашої втоми є важливе підгрунтя і воно у вас в пузіку. Пам’ятайте про це. І нехай весь світ почекає.

В цей період ніяких змін у своєму тілі ви не помітите. Животик не збільшується, бо у малятка є купа місця. Рости він почне з 5-го місяця приблизно, тому поки можете спокійно і загадково ходити всім посміхаючись та носити свій неймовірний секрет в глибині душі. Тіло вас не видасть. Хіба очі;)

 • Сон

В цей час я лягала набагато раніше, ніж зазвичай, спати і прокидалась пізніше. З чим це пов’язано – я розказала вище. Дайте собі спокій – спіть і відпочивайте. У вашому організмі відбуваютсья важливі події, на які йде значна енергія. Крім того, що відбувається «створення» нової людини, відбуваються зміни у вашому організмі. Йому теж потрібно переналаштуватись до нових потреб – перекроїти кровообіг, утворити плаценту, переналаштувати інші функції заради потреб вже не тільки вас. А сон – це найкращий стан, щоб не заважати йому цього робити – відсутні зайві подразники, зайві енергозатрати, зайві рухи. Тому спіть! До кінця першого триместру організм адаптується і ви відчуєте себе активнішими.

 • Токсикоз

У мене не було.

Є декілька концепцій з приводу токсикозу. Одна з них – генетична. Розпитайте у своїх мам, сестер – якщо у них не було токсикозу, то можете бути спокійними і у вас не буде. Так кажуть лікарі. У моїх справді не було.

Інша – еволюційна. Я прочитала, що еволюційно – це застережна функція організму, щоб мама не з’їла чогось такого, що може зашкодити її дитяті.  

Третя – моя власна, психосоматична. У жінок, які їдять здорову їжу – організм вже знає, що його травити не будуть і розслаблено не включає «застережну» функцію в новому для себе стані.

Вважаю також, що у жінок, які приймають гармонійно свій стан вагітності – прояви токсикозу мінімальні. Що означає гармонійно? 

Гармонійно, коли жінки не вважають це подвигом, а нормальним здоровим етапом у розвитку сімейних відносин – тобто не роблять з себе героїню; 

Гармонійно, коли вони очікують і бажають зустрічі зі своїм малям – тобто дитя бажане;

Гармонійно, коли вони приймають зміну пріоритетів у житті і спокійно переключаються з кар’єри на сім’ю.

Якщо на психосоматичному рівні десь збій – організм реагує відповідно – токсикозом – щоб пожаліли, щоб підтвердили жертовність, щоб уберегти дитя, якщо воно не заплановане.

Будьте гармонійними і все буде приємно.

 • Їжа

Я їла все, що любила до того, все що не любила – не їла. І так під час всієї вагітності. Ніяких надзвичайних комбінацій продуктів – огірки з медом чи оседець з варенням – я не хотіла. І полуниці чи лотоса посеред ночі зимою також ні. 

Якщо ваш організм отримує достатню кількість мікроелементів та вітамінів, якщо ви дозволяєте собі їсти все, що хочете і коли хочете – хай навіть це круасан в 8 вечора раз в тиждень (але слідкуєте за об’ємами, частотою та кількістю цієї їжі) – то таких «заскоків» не має бути. 

Думаю, пов’язано це з тим, що організм «знає», що коли йому треба він отримує те, що йому треба – бо ви слухаєте і чуєте його. Не обмежуєте силою волі споживання тих чи інших продуктів. Тому «силою» заставляти вас дати йому те, що йому треба він не буде.

Їжте корисне, смачне і слухайте себе. Навіть якщо захочеться чогось посеред ночі – з’їжте. Ви повинні набрати вагу під час вагітності – від цього залежить якість формування мозку вашої дитини, а також інших частин її тіла і це вже доведений факт (почитайте перший розділ Джон Медіна – Правила розвитку мозку дитини). Ви наберете трошки вагу, ви від цього не убережетесь, як би не старались. А якщо будете сильно старатись – то не тільки зашкодите правильному формуванню дитинки, а й створите собі «складну вагітність». Не бійтесь трошки зайвої ваги. Ви потім її скинете – частина піде сама, решту спортом зженете.  Тому прийміть це як факт і їжте спокійно тоді, коли треба і все, що хочеться.

Що стосується об’їдань в цей період, то мій погляд на це теж психосматичний. У жінок, які гармонійно приймають свій стан, не обмежують себе жостко в їжі чи інших «колись корисних, а тепер шкідливих за останніми дослідженнями» продуктах – не буде об’їдання. Об’їдання – це завжди компенсаторна самотерапія психологічної проблеми, або невирішеного питання.

З точки зору потреб вашого організму – більше їжі йому не треба. Це дурниця, що “треба їсти за двох”. З фізіологічної точки зору – надмірне споживання їжі може мати зворотній ефект – ви ускладните організму завдання, бо тепер треба переварювати більші об’єми їжі, а енергія потрібна на інше.

 • Режим харчування

Помітна зміна полягає в тому, що треба регулярно і повноцінно харчуватись. Якщо раніше я могла пообідати салатом і не їсти 5-6 годин, то тепер організм вимагав їжу кожні 3-4 години. А великі проміжки в харчуванні я переносила набагато складніше. Збільшення перерви між прийомами їжі на +30-40 хвилин я помітно відчувала. Голод наступав вовчий. Різко і сильний.

Тому у мене склався наступний режим харчування: 8:30-9 ранку -звичайний сніданок (1-2 бутерброди з кавою), 11 – перекус (сухофрукти/ фрукти/круасан), 13-14 дня – обід (салат+котлетка чи ще щось відчутне), 17-18 перекус (сухофрукти/фрукти/салат/ бутербродик/круасан…), 20:30-21 вечеря (перше/основна страва). / – в даному випадку означає “або”. Так я постачала організм порібною енергією і не доводила себе до відчуття різкого голоду.

Варто також завжди мати перекуси з собою – сухофрукти, фрукти, печиво Марія, цукерки, оскільки вони допомагають дотерпіти до прийому їжі, якщо раптом у вас відбулось незаплановане зміщення графіку. Обов’язково покладіть собі щось у сумку, машину і в шухляду в робочому столі.

 • Кава

Кава – я п’ю каву все своє свідоме життя. Я люблю каву. В юності пила до 4-6 чашок в день. У більш зрілому віці – на основі потреб свого організму – п’ю до 2-3 чашок в день. Враховуючи те, що у мене і так понижений тиск, то без кави ставало складно, особливо коли верхній тиск падав нижче 90. Хоча споживати її по 3 штуки вдень як раніше, я теж не могла. Комфортне споживання скоротилось до 1-2 чашок. 

У вагітних, до речі, понижується тиск – так легше переносити вагітність. Наш організм – дивовижна штука. 

 • Спорт

Продовжуйте займатись звичним для себе спортом, але добавляти нові додактові навантаження не варто, оскільки вони можуть створити загрозу викидня. Нам лікарі рекомендували навіть по наших чудових дорогах їздти акуратно:) – це щоб ви розуміли наскільки «делікатний» це період. Тому краще уникайте того, до чого ви не звикли, і трошки послабте свої звичні спортивні навантаження – просто заради певності. 

Йога і плавання – два види спорту, які всі рекомендують під час всієї вагітності. Обидва чудово розванатажують спину, ноги та інші частини тіла, які стають перенапруженими з ростом животика.

 • Одяг

Вам потрібно підкоригувати свій гардероб, виходячи з нових цілей організму – забезпечити якісне кровопостачання. Це означає ніяких тісних речей в області живота та бедер. Тому джинси – тільки широкі, і бажано взагалі без джинсів, бо поки ви сидите – вони тиснуть. Запасіться широкими речима – oversize та лосінками. Вони дозволять непомітно приховувати ваш чудовий стан, бути стильним та не шкодити тілу.

 • Робота

Робота – важлива частина нашого життя. І часто на роботі ми стресуємо, особливо коли вболіваємо за результат і щось йде не так, Тобто часто стресуємо, правда, дівчатка? 😉

Проте, потрібно пам’ятати, що надмірний стрес – має негативний вплив на вас і, як результат, на ваше дитя. Пам’ятайте, що ваша головна ціль зараз – уникати надмірного стресу. Ставайте «буддою» чи «пофігістом» – що вам ближче до душі – це ваш новий виклик, бо це наздвичайно важливо.

Чому це так важливо? Стрес матері може суттєво вплинути на розвиток плода. Раніше вчені так не думали, а зараз це доведено (Джон Медіна – Правила розвитку мозку дитини, ст. 56). Особливо важливо це на останніх місяцях вагітності, коли дитинка вже чує, відчуває, вчиться та запам’ятовує. Разом із вашим стресом, дитя отримує гримучий коктейль гормонів стресу – ви ж одне ціле. Тому, будь-які зриви термінів, планів, претензії чи конфлікти – для вас тепер не мають такого великого значення. Ви – Будда, бо у вас під серцем ваше дитятко. Від того, як ви будете бомбардувати його гормонами стресу залежить наскільки дитинка буде спокійною (темперамент), який у неї буде рівень IQ, стрес може вплинути на її моторику, увагу, здатність концентруватись і, врешті-решт, стрес може зменшити розмір мозку вашої дитини (Джон Медіна – Правила розвитку мозку дитини, ст. 57). Тому вирішуйте, що для вас важливіше.

Найтоксичніші види стресу:

 1. частоповторюваний/хронічний (занадто вимоглива робота, бідність, хронічна хвороба ітд), 
 2. занадто сильний (надзвичайні події в житті негативного характеру) і 
 3. занадто сильний для вас конкретно – тобто те, до чого ви особисто чутливі

Натомість помірний стрес – корисно впливає на організм та лоно, бо заставляє жінку рухатись і адаптує дитинку до проходження через типові стрес-фактори в мабутньому.

Ну і звичайно ж – найнебезпечніший насідок стресу – це викидень. Тому зверніть особливу увагу на стресовість власного життя та зменшіть її рівень до мінімальної заради вашого дитя.

 • Подорожі

Наша відпустка співпала з 1 триместром вагітності. Тому подорожувати можна (якщо з якихось причин вам не забороняє лікар) і потрібно, бо все, що приносить вам позитивні емоції – корисно для вашої дитинки. Проте, потрібно пам’ятати і потурбуватись про відсутність надмірного стресу і надмірних фізичних навантажень. А краще за все зробити собі «а-ля пенсіонерський» спокійний відпочинок.

 • Що не бажано їсти, пити, робити

Не бажано їсти відверто шкідливі продукти

 1. тютюн, наркотики, алкоголь – само собою зрозуміло, але все ж, напишу. Алкоголь в мікродозах і рідко – наприклад бокал червоного вина раз в місяць – не проблема, але в 1 триместр утримайтесь, якщо не дуже хочеться. Якщо прямо дуже хочеться – може організму потрібні елементи з чорвоного вина – то випийте вже – нехай він їх отримає. Але не заради зняття стресу, чи просто так.
 2. копченості – бо копчені продукти зараз виготовляють за допомогою хімічного копчення. Якщо це копчене м’ясо в домашній коптильні і ви знаєте як воно зроблене – можете їсти.
 3. Промислова випічка, хімічні солодощі – краще замініть на сухофрукти. Теж солодке, але не таке шкідливе.
 4. сире м’ясо, рибу – там можуть бути шкідливі для організму бактерії. Краще приготовлене, а в суші брати не сиру рибу.
 5. соєвий соус – краще мінімізувати споживання, бо він має якийсь вплив на гормональний фон.
 6. Імбир – активно стимулює серцебиття, тому теж не рекомендують його багато та часто споживати.

Думаю ви самі зрозумієте, що ще не варто їсти. Слухайте свій організм – він вам все розкаже. Все, що відверто шкідливе – уникайте. Ніякі дієти не потрібні. Головна ціль – їсти збалансовано, багато овочів, фруктів. Пам’ятайте, що дитинка знайомиться зі всім, що ви їсте, поки вагітні і чим ширший асоритмент цих продуктів – тим простіше буде потім вам під час грудного вигодовування і при введенні прикорму.

 • Секс

Рекомендують в цей період утриматись від сексу, поки плід не закріпиться, щоб не спричинити його виштовхування з лона. Ви проконсультуйтесь зі своїм лікарем, що він скаже з цього приводу, адже кожен випадок – індивідуальний і кожен лікар має свою точку зору на це питання. Як на мене – логічно, але хто його знає? Досліджень таких ніхто не проводив і підтвердження чи опротестування складно знайти, а ризикувати бажаючих не багато.

 • Отже

4 ключові (доведені) речі для правильного розвитку мозку та тіла вашої дити наступні (Джон Медіна – Правила розвитку мозку дитини):

 1. наберіть достатньо ваги (їжа, раціон, режим харчування)
 2. їжте правильні продукти (їжа)
 3. уникайте надмірного стресу (робота, спорт, сон)
 4. робіть необхідну кількість вправ (спорт)
 • Що робити в 1 триместр?
 • Радіти чудовій новині
 • розказати чоловікові/партнеру про те, що його очікує і чим важливий перший триместр
 • Уникати стресу
 • Налагодити режим харчування
 • Спати досхочу
 • Займатись помірно спортом
 • Читати тематичну літературу
 • Розказати про новину найближчому/найріднішому колу – щастя множиться, коли ним ділишся з правильними людьми
 • Не розказувати чужим людям про новину (у своїй першій статті я пояснила чому. Читайте тут)

Під кінець 1 триместру потрібно: 

 1. Стати на облік до лікаря, який може вести вагітність до народження. Ваш гінеколог, якщо може видавати лікарняний – може її вести. Проте, не кожен гінеколог має право вести вагітність та видавати офіційний лікарняний у зв’язку з вагітністю, що має стати основою для декрету. Уточніть цей момент у вашого. Мій лікар не міг, тому ми обирали одразу пологовий будинок і гінеколога, щоб все в одному місці. (Обрали приватний пологовий будинок, Адоніс. Якщо цікаво як обирали, чому саме його обрали і які враження по факту – пишіть – розкажу і про це.)
 2. На 12 тижні ви повинні пройти перше серйозне УЗД + здати аналіз крові на виявлення генетичних зрушень. На цьому УЗД ви побачите ваше дитятко – тому обов’язково їдіть вдвох. Це надзвичайно чуйний момент. Вам ще не віриться, але дитятко вже там, манюнє, росте і розвивається, готуючись до зустрічі з вами.

Що почитати:

 1. Джон Медіна – Правила розвитку мозку дитини. Надзвичайно цікава та корисна книга. Обов’язково почитайте. Перший розділ присвячений етапу вагітності, в якому розкрито багато цікавого про харчування, поведінку та етапи розвитку маляти в утробі. Крім того, книга містить багато практичних і науково обґрунтованих порад як виховати щасливу дитину – від вагітності, стосунки батьків і аж до формування розумної, моральної і щасливої дитини.
 2. Дневник моей беременности або будь-яка прога по вагітності – знайдіть і закачайте на телефон, щоб щотижнево відслідковувати етапи розвитку вашого маляти. Так ви будете знати що конкертно відбувається у вашому організмі, на якому етапі розвитку маля. .
 3. Ли Керрол – Дети индиго – цікава книга для альтернативного погляду на виховання незвичайних дітей та їх роль у світі. Вона змушує дивитись на дітей як на чудових обдарованих і надзвичайних повноцінних людей, а не недо-дорослих не маючих права голосу. Вважається, що 95% дітей, які приходять в цей світ обдаровані (тобто Індиго), але у зв’язку з неправильним вихованням та під впливом системи навчання – втрачають свої обдарованості.
 4. Річард Темплар – Правила батьківства – дотепна книга, в якій автор дає 109 порад для щасливого батьківства і щасливого дитинства. Однією з порад є така: ви не зобов’язані дотримуватись кожної поради, яку вам дають (і цієї зокрема). Містить багато практичних рекомендацій та також прикладів, що дозволяє відноситись до батьківства просто і одночасно відповідально, розуміти як балансувати на грані строгості та ніжності та виховати щасливих і впевнених в собі дітей. Налаштує вас на правильний лад зі здоровим глуздом – без надмірного залякування і гіпервідповідальності, а навпаки – отримуючи задоволення у цьому непростому, проте такому неймовірному досвіді батьківства.

В наступній статті розкажу про 2-й триместр

Пишіть в коментарях свої запитання, щоб я обов’язково їх висвітлила.

Якщо цей матеріал був корисним та цікавим і ви чекатимете наступну статтю – тисніть ⭐️ подобається або пишіть в коментарях.

Та обов’язково поділіться з подругами, яким ця інформація буде корисною

Дівчатка-мами, розказуйте про власний досвід. Давайте разом нівелюємо всі страхи у майбутніх мам. 

3 thoughts on “Вагітність без стереотипів (1 триместр)

Add yours

 1. Привет!
  Спасибо за интересное описание))
  В моем опыте первый триместр – это романтика, время успокоения тревог и страхов, легкая перестройка образа жизни…
  токсикоз: у меня не было (согласна, гармонизация отношения к положению работает… не делать из себя героиню, чувствовать ответственность и расслабляться)
  питание: у меня изменилось в сторону более частых и дробленных периодов приема пищи, обязательного супчика, второго, салатика; увеличения воды, уменьшения бутербродов (на работу стала носить судочки), больше творога, зелени, овощей и фруктов, и дополнительно больше продуктов, повышающих гемоглобин (говядина, яблоки, гранатовый сок). С гемоглобином случилась “смешная ситуация” – перепутали мой анализ крови и сказали, что у меня сильно снижен гемоглобин, наверстывали….
  самочувствие: понижение давление на фоне нормального сниженного (пару раз потеряла сознание), а в целом нормальное, временами с легким головокружением…
  сон: я остро не чувствовала потребность во сне, может потому что сознательно перешла на режим – 6 утра – 9 вечера)))
  работа: необдуманно рассказав о беременности на работе, получила неожиданный для меня игнор от важного человека, потому уровень стресса был несколько повышен…
  секс: сознательный отказ, увеличение нежности и желания понежиться в объятиях любимого…
  спорт: начала заниматься по видео “гимнастика для беременных”, мне очень подошло… под легкую музыку, приятная девушка проф гимнастка показывает упражнения, в основном растяжка и дыхательные упражнения…
  эмоции: у меня усилились эмоциональные “качели”: то всплески радости, то грусти…
  музыка: по вечерам ставили видео природа под классику – очень красиво и приятно, ну и говорят, полезно для малыша))
  у меня было как-то так…
  особенно благодарна мужу за теплую поддержку и периодическое “отрезвление”…

  Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d блогерам подобається це: