ХудЛіт 2018: Нікола Тесла – Мої винаходи

Надзвичайна книга. З перших сторінок виникло враження, що я спілкуюсь із самим Теслою – незвичайним з однієї сторони і абсолютно, по-людськи, звичайним з іншої. Сторінка за сторінкою розкривається його характер, філософські погляди на життя, життєві обставини та події, які формували та підкріплювали його Богом дарований геній. І що цікаво, він чітко усвідомлював його та приймав всю відповідальність за нього перед суспільством. Такі люди залишають довгий вражаючий слід не тільки в пам’яті своїх сучасників, а й багатьох наступних поколінь. Між нами півторастоліття, проте масштабність його особистості вражає мене щораз більше, захопивши уяву 10 років назад випадковим відкриттям.

Декілька цитат:

  • Тиск, який чинить зайнятість і бездротовий потік вражень, що переповнюють нашу свідомість, надходячи через усі канали пізнання, робить сучасне життя ризикованим у  багатьох аспектах. Більшість людей такі заглиблені у споглядання довколишнього світу, що зовсім не помічають того, що відбувається всередині них самих.
  • Моя турбіна – це поступ зовсім іншого характеру. Докорінна відмінність полягає в тому, що її успіх означав би відмову від застарілих типів первинних двигунів, на які були витрачені мільярди доларів. За таких обставин прогрес мусить бути повільний, і напевно, найбільшою завадою стає упереджена думка, яка складається в експертів через організований супротив.
  • Я твердо вірю в закон компенсації. Справдешня винагорода завжди відповідна до праці та принесених зусиль
  • Найбільше благо стає результатом технічних досягнень, що сприяють єднанню та гармонії, і мій бездротовий передавач – саме такий.
  • Мир може настати лише як природній наслідок загального просвітлення та змішання рас, і ми досі ще дуже далеко від щасливого втілення цієї ідеї.
  • Відколи я почув від найвидатніших людей свого часу, лідерів науки, чиї імена назавжди залишаються в історії, що володію надзвичайним інтелектом, то спрямував усі свої розумові здібності на розв’язання великих проблем, незалежно від потрібних для цього зусиль.
  • Щодо надприродних та спіритичних явищ, для яких немає, ніяковісінького підгрунтя. Віра в них – це природне відгалуження інтелектуального розвитку. Релігійні догми більше не сприймають у їхньому ортодоксальному значенні, але кожна людина тримається за віру в якусь вищу силу. Нам усім потрібен ідеал, щоб керувати своєю поведінкою й забезпечувати відчуття задоволення, і не важливо, чи це буде одне з віросповідань, мистецтво, наука, чи будь-що інше, головне, щоб він виконував функції дематеріалізаційної сили. Для мирного існування людства в цілому необхідно, щоб переважала одна спільна концепція
  • Щоразу, коли я чи хтось мені небайдужий або справа, що їй присвячував себе, страждали через інших у спосіб, який можна найпростіше охарактеризувати як щонайбільшу несправделивість – я переживав дивний і непоясненний біль, котрий, не мавши ліпшого терміна, я назвав  «космічним»; а незадовго по тому ті, хто завдавали шкоди, неодмінно потрапляли в біду. Зауваживши багато таких випадків… я сформулював теорію: наші тіла мають подібну будову й піддаються тим самим зовнішнім впливам. Відповідно, схожі також і наші реакції та загальна поведінка, що на них грунтуються всі наші соціальні та інші правила та закони. Ми – цілковито підконтрольні силам середовища автомати, розкидані довкола, наче поплавки на поверхні води, але помилково сприймаємо рівнодійну зовнішніх імпульсів за свободу волі. Рухи та інші дії, які ми виконуємо, завжди спрямовані на збереження життя, і хоч ми здаємося незалежними один від одного, та пов’язані невидимими зв’язками. Доки організм перебуває в ідеальному порядку, він точно відповідає на чинники, що діють на нього, та коли щось розладнується, сила самозберження індивіда знижується… Дуже чутлива й спостережлива людина, зі справною і високорозвиненою внутрішньою механікою, що чітко діє відповідно до змінних умов довкілля, обдарована трансцендентним машинальним чуттям, яке допомагає їй уникати небезпек, надто тонких, щоб їх можна було сприймати не інтуїтивно. Коли вона починає контактувати з іншими, чиї контрольні органи докорінно дефективні, те відчуття заявляє про себе й людина відчуває «космічний біль».

Книга буде цікавою: всім, хто цікавиться цією видатною особистістю, всім, хто цікавиться фізикою та винахідникам за покликанням.

Якість тексту: легка форма монологу автора, динамічна розповідь, яка тримає увагу. І, звичайно ж, наповнена багатьма фізичними термінами та поняттями, які без глибокого розуміння теми залишаються загадковими. Але це ж автобіографія Ніколи Тесли – вона не може бути без цього:)

Кількість сторінок: 130

А перечитати? – кожного разу, коли хочеться поговорити з Теслою

Оцінка: 5/5

№2018: 14/75

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d блогерам подобається це: